بستنی

بستنی فایده هم دارد؟

تقویت استخوان‌ها

شیر از جمله نوشیدنی‌هایی است که به دلیل پروتئین و کلسیم فراوان برای جلوگیری از پوکی استخوان و رشد و استحکام استخوان‌ها و تقویت دندان مفید و سودمند است. بستنی یکی از فرآورده‌های شیری است که برای تولید آن به میزان قابل توجهی شیر نیاز است.

کسانی که تمایل به مصرف شیر ندارند بستنی می‌تواند جایگزین مناسبی برای آن‌ها باشد، اما باید توجه داشت که نباید در مصرف آن زیاده‌روی کرد. زیرا شکر و افزودنی‌های شیرین موجود در بستنی زمانی که بیش از حد مصرف شود می‌تواند دردسرساز باشد.

کمک به رشد جنین و باروری

جنین برای رشد کامل‌تر خود نیاز به دریافت مواد معدنی و پروتئینی و کلسیم دارد که آن را از طریق بدن مادر دریافت می‌کند. پس مصرف بستنی در دوران بارداری با در نظر گرفتن قند آن نه تنها برای جنین خطر ساز نیست بلکه به فرآیند رشد هرچه بهتر جنین نیز کمک می‌کند. همچنین استفاده از بستنی می‌تواند یکی از راه‌های افزایش احتمال بارداری در بین بانوان شود.

افزایش شادی و انرژی

بستنی دارای کالری بسیار زیادی است پس اگر بر اثر فعالیت زیاد در طول روز میزان قابل توجهی از انرژی خود را از دست داده اید و احساس خستگی و کسالت می‌کنید می‌توانید با مصرف بستنی دوپینگ کرده و انرژی خود را دوباره به دست بیاورید.

کاهش خطر ابتلا به سرطان

برای جلوگیری از ابتلا به هر نوع سرطان استفاده از لبنیات و فرآورده‌های شیر توصیه می‌شود. حال با توجه به اینکه در بین فرآورده‌های شیر، بستنی یکی از پرطرفدارترین آن‌هاست، جایگزین مناسبی برای دریافت کلسیم و پروتئین است و به همین خاطر مصرف میزان معین و مشخصی از بستنی برای همه افراد توصیه می‌شود.

عملکرد بهتر و هوشیاری مغز

مصرف شیر در ابتدای روز برای صبحانه نیز توصیه می‌شود که می‌توان مصرف بستنی را در طول روز جایگزین این نوشیدنی کرد تا در طول روز از هوشیاری بیشتری برخوردار باشید.

تقویت سیستم ایمنی بدن

بستنی سرشار از مواد معدنی، ویتامین‌ها، پروتئین و همچنین کلسیم است که با مصرف تنها یک بستنی می‌توانید همه این ویتامین‌ها و مواد معدنی را به صورت یکجا دریافت کنید. همچنین مصرف بستنی سبب می‌شود تا بدن شما در برابر حمله و هجوم انواع ویروس‌ها و باکتری‌ها مقاومت بیشتری از خود نشان داده و در نهایت باعث بهبود و عملکرد سیستم گوارشی و تنفسی شما نیز شود.

به کاهش وزن کمک می‌کند

این یک خبر بسیار عالی برای خانم‌ها است. به ویژه کسانی که دوست دارند رژیم بگیرند. خوردن بستنی می‌تواند به شما در کاهش وزن کمک کند، چون مصرف خوراکی‌های خیلی سرد دمای بدن را افزایش می‌دهد و کالری و چربی می‌سوزاند.

سرشار از ویتامین و مواد معدنی است

بستنی حاوی شیر و مواد جامد شیر اسـت، بـه این معنی کـه وقتی بستنی می خورید، بدن شـما ویتامین D، ویتامین A، کلسیم، فسفر و ریبوفلاوین را دریافت می کند. جدای از این، طعم های‌ مختلف بـه ان ضریب تغذیه اضافه می کند. بـه عنوان مثال، بستنی شکلات تلخ سرشار از آنتی اکسیدان ها و فلاونوئیدها اسـت کـه بـه کاهش کلسترول بد کمک می کند و بـه التیام سلامت قلب شـما کمک می کند.

 از بین بردن حالت تهوع

برخی زنان در ماه‌های اول بارداری دچار حالت تهوع می‌شوند. این افراد می‌توانند با خوردن بستنی بر حالت تهوع غلبه کنند.

احتیاط

گفتیم که بستنی مفید است با این حال، مهم اسـت کـه بـه یاد داشته باشید کـه ممکن اسـت برخی از عوارض جانبی نیز داشته باشد. مثلا:

۱. اگر بـه طور منظم بستنی مصرف کنید، ممکن اسـت بـه ان معتاد شوید. وقتی معتاد میشوید، ممکن اسـت ندانید چه زمانی باید ان را ترک کنید. می‌تواند منجر بـه مصرف بیش از حد ودر نتیجه چاقی و عوارض مختلف دیگر شود.

۲. هضم بستنی‌هایی با محتوای چربی بالا ممکن اسـت طولانی‌تر طول بکشد ودر نتیجه ممکن اسـت باعث ایجاد احساس نفخ و گاز در شـما شود.

۳. مقدار بالای چربی می‌تواند کلسترول بد را در بدن افزایش دهد کـه بـه نوبه خود می‌تواند احتمال ابتلا بـه مشکلاتی مانند بیماری قلبی، فشار خون بالا، دیابت و غیره را افزایش دهد.

۴. بستنی حاوی کربوهیدرات های‌ تصفیه شده اسـت کـه بـه نوبه خود می‌تواند احتمال رسوب چربی را بـه خصوص در ناحیه شکم شـما افزایش دهد.

0 نظرات 42 بازدید
آگهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *