آلودگی هوا

خوراکی های مفید برای مقابله با آلودگی هوا

آلودگی هوا از انواع بسیاری از گازها،قطرات و ذرات تشکیل می شود که کیفیت هوا را پایین می آورند و می تواند چشم ها،گلو و ریه ها را تحریک کند. ذرات ریز معلق در هوا در سلولهای ما نفوذ می کنند و به بدن ما وارد می شوند و باعث ایجاد بیماریهایی در تمامی افراد به خصوص گروه های حساس می شوند بنابراین لازم است که برای افزایش مقاومت بدن در برابر آلودگی هوا چاره ایی اندیشید.ما در این بخش راهکارهایی را برای افزایش مقاومت بدن در برابر آلودگی هوا ارائه می دهیم با ما همراه شوید.آلودگی هوا

افزایش مقاومت بدن در برابر آلودگی هوا

افزایش مقاومت بدن در هوای آلوده , شرایط آلودگی هوا به مرحله هشدار رسیده است.ریزگردها حالا به راحتی قابل مشاهده هستند. ماسک و استفاده از دستگاه های تصفیه هوا,برخی راه حل های مقطعی برای مبارزه با آلودگی هوا محسوب می شوند.

برای مردمی که در شهرهای صنعتی زندگی می کنند و آلودگی هوا درست همزمان با ظهور فصل سرما ,خودش را به زندگی روزمره آنها تحمیل می کند باید به دنبال راه حل های بلندمدت بود.

آلودگی هوا

تغذیه صحیح یکی از راه ها ی افزایش مقاومت بدن در برابر آلودگی هوا است

یکی از راه ها که صرفا دست خودتان است به تغذیه صحیح مربوط می شود شما با آگاهی از این که در شهرهایی زندگی می کنید ,که آلودگی هوا بخش لاینفک آن در مقاطعی از سال است، سبک غذایی خود را برنامه ریزی کنید.

۱- ویتامین C:

قوی ترین آنتی اکسیدانی برای بدن شما ویتامین C است. این ویتامین محلول در بدن می تواند رادیکال های آزاد را از بین ببرد.در عین حال ویتامین C به بازسازی ویتامین E کمک می کند.

مصرف ویتامین C کافی برای حفظ اندازه ضروری آن در ریه ها یک امر بسیار مهم است.به عنوان مثال بزرگسالان روزانه به دریافت ۴۰ میلی گرم از این ویتامین نیاز دارند ,تا ریه هایشان توان مقابله هوای آلوده ای را که نفس می کشند داشته باشد.

مقابله با آلودگی هوا

ویتامین C را را از این منابع طبیعی به بدن برسانید:

– جعفری، کلم و به طور کلی سبزیجات بهترین گزینه های خوراکی در آلودگی هوا هستند و ویتامین C مورد نیاز را به بدن می رسانند.

– بهترین راه برای دریافت ویتامین C روزانه به خصوص در روزهای آلوده نوشیدن آب دو عدد لیمو ترش است.می توانید آب لیمو ترش را با آب ولرم مخلوط کرده و بنوشید.

– مرکبات مانند پرتقال منابع غنی از ویتامین C هستند.

۲- ویتامین E:

این ویتامین محلول در چربی اولین خط دفاعی بدن در برابر آسیب هایی است که بافت های انسان وارد می شود.این ویتامین را به روش های زیر به بدن برسانید:

همچنین بخوانید : مدل پاپوش های بافتنی روفرشی شیک + تصاویر

افزایش مقاومت بدن در آلودگی هوا با تغذیه صحیح

– ویتامین E در برنامه غذایی از گیاهانی می آید که در قالب روغن های خوراکی مصرف می شود.

روغن کانولا، آفتابگردان، بادام زمینی و روغن زیتون از جمله این منابع هستند.

– بادام و تخمه آفتابگردان از دیگر منابع غنی ویتامین E هستند.

از آنجایی که مغزها معمولا پرکالری هستند مصرف روزی یک اونس از آنها کفایت می کند.

– ماهی ها مانند ماهی سالمون از دیگر منابع غنی ویتامین C هستند.

– ادویه جات و چاشنی های گیاهی مانند پاپریکا، پودر چیلی، سیر، ریحان و جعفری همگی منابع غنی ویتامین E هستند ,که به خصوص این روزها می توانند حسابی به داد سلامتی شما برسند.

آلودگی هوا

مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین یکی از راه هایافزایش مقاومت بدن در برابر آلودگی هوا است

۳- بتاکاروتن:

به دلیل فعالیت آنتی اکسیدانی نقش بسیار مهمی در کنترل التهابات ناشی از آلودگی ایفا می کنند.

بتاکاروتن همچنین در بدن به ویتامین A تبدیل می شود.

منابع بتاکاروتن را بشناسید:

– سبزیجات برگ دار مانند کاهو و اسفناج قوی ترین منابع بتاکاروتن هستند.

– برگ تربچه و هویج نیز از دیگر منابع غنی بتاکاروتن هستند.

۴- اسید چرب امگا ۳:

این اسید چرب از قلب شما در برابر اثرات مضر آلودگی هوا محافظت می کند.

منابع غذایی امگا ۳ شامل این خوراکی ها می شوند:

– مغزها مانند گردو و تخم کتان، سبزیجات برگ دار و ماهی ها.

شیر و دوستان

روزانه چند لیوان شیر می نوشید؟ اصلا میانه ای با مصرف لبنیات دارید؟ برای مبارزه با تاثیر منفی آلاینده ها یکی از بهترین نوشیدنی ها شیر است. با نوشیدن شیر، میزان کلسیم بدن افزایش یافته و سیستم ایمنی بدن و اسکلت استخوانی در برابر آلاینده ها مقاوم می شود. نوشیدن آن باعث تمیزشدن مجاری گوارشی می شود.این نوشیدنی سرشار از فسفر و منیزیم است و دریافت این دو ماده، بدن را در مقابل مسمومیت ناشی از قرارگرفتن درمعرض آلاینده ها مصون می کند. ماست و دوغ نیز تاثیر مشابهی دارند. اگر نمی توانید شیر بنوشید، روزانه دست کم سه فنجان ماست برای جلوگیری از تاثیر آلاینده ها مناسب است. مصرف لبنیات پروبیوتیک تاثیر به مراتب بیشتری روی جلوگیری از تاثیر آلاینده ها روی بدن دارد.

0 نظرات 2,586 بازدید
آگهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *